rok szkolny

V Spacer Historyczny 2024

zobacz całość

W dniu 20 kwietnia br. odbyły się kolejne zajęcia popularyzujące wiedzę o naszym mieście wśród naszych uczniów. To już 5 spacer historyczny w tym roku szkolnym. Tym razem nasz przewodnik Pan Krzysztof Olkusz poprowadził uczniów po malowniczych zakątkach północnej części miasta. Przez 4 godziny uczestnicy wędrowali po terenach dawnego lasu Grabina, wzdłuż uroczej doliny rzeczki Sokołówki (dzisiejszy teren Parku Julianowskiego im. A. Mickiewicza ). Zatrzymali się przy krzyżu (róg skrzyżowania ulic Łagiewnicka i Inflancka) upamiętniającym miejsce egzekucji schwytanych powstańców z roku 1863. Przy przeszło 200-letnim dębie " Kosynier" wysłuchali opowieści o złożonej przysiędze powstańczej. Julianów łączy się nierozerwalnie z fabrykancką rodziną Heinzlów, po której pozostał na terenie parku tylko "czerwony domek zarządcy".

Głównym punktem zajęć było Muzeum na Radogoszczu, miejsce szczególne w historii Łodzi. Zwiedzając i zapoznając się z ekspozycją poświęconą 40 tysiącom  Polaków więzionych  w tym miejscu przez Niemców podczas II wojny światowej, a ostatecznie spalonych żywcem lub rozstrzelanych z 17 na 18 stycznia 1945 roku, uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę o dramatycznych losach mieszkańców naszego miasta.

Kiepska- jak zawsze dla nas- pogoda spowodowała, że w zajęciach wzięło udział tylko 6  uczniów z klas V-VII , którym nie straszny jest deszcz, błoto i niska temperatura powietrza. Mam nadzieję, że na ostatnich 2 spacerach w tym roku szkolnym, w maju zaświeci nam słońce.

                                                                                                        Opiekun grupy/n-l historii M. Szmigiel

                                                                                                 
8765
4321