rok szkolny

VI Spacer Historyczny 2024

zobacz całość

         W dniu 11 maja odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach 6 spaceru historycznego. Tym razem naszą grupę, pod nieobecność Pana Krzysztofa, poprowadził Pan Filip Jasieczek . Tematem wiodącym zajęć była opowieść o warunkach życia i pracy ludzi na przełomie XIX wieku. Uczniowie zapoznali się z ciekawą ekspozycją etnograficzną w Muzeum Archeologii i Etnografii (stroje, narzędzia pracy, wyposażenie i wystój chat, obyczaje etc.)

Wędrując ulicami centrum miasta dotarliśmy do kamienicy przy ul .Wschodniej , w której mieściła się "knajpa" gdzie największy łódzki gangster Ślepy Maks zabił na oczach ludzi swojego wspólnika (sąd go uniewinnił!). Pan Filip ciekawie opowiadał o burzliwych dniach walk z udziałem łódzkich robotników w 1905r.. Przechodząc ulicą Piotrkowską podziwialiśmy architekturę secesyjną m.in. kamienicę fabrykanta Karola Scheiblera.

Na zakończenie spaceru uczniowie przez godzinę z zapałem i determinacją rozegrali grę edukacyjną pt. "Od majstra do fabrykanta", kupując i sprzedając fabryki, kamienice, drukarnie i kościoły. Najlepszy wynik "spekulacyjny" osiągnęli uczniowie klasy VI Iwo Rybaczek i Michał Szymański.W zajęciach wzięło udział 10 uczniów z klas IV-VII. Zaskakująco była wyjątkowo piękna, słoneczna pogoda. Oby towarzyszyła nam 25 maja na ostatnim, w tym roku szkolnym, spacerze po Lesie Łagiewnickim.

13121110
8876
5432
1